Home · Články · Fórum · Luterán Blog May 14 2024 01:31:49
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

Ako riešiť televízny príjem v súčasnosti?!

Povedzme si na rovinu, mnohí na Slovensku nemajú ani “šajn” o tom, aké možnosti v dnešných časoch ponúka digitálna satelitná televízia. To neplatí, samozrejme, o Vás, ktorí ste pravidelnými čitateľmi Solid Europe. Ste akýmisi vyslancami novodobých elektronických médií, a preto predpokladám, že sa postupom času stávate aj dobrými radcami vo svojom okolí pre tých, čo ešte stále prežívajú v informačnej slepote vďaka štátnym úradníkom. Tí vedome sťažujú prístup občanom k informačným zdrojom. Je hanbou našej doby vidieť slovenskú verejnoprávnu televíziu, ako dokonale utajuje možnosti slobodného príjmu informácií prostredníctvom satelitného vysielania jednoducho tým, že o tom vôbec neinformuje.

To všetko je dané špinavou hrou na obhryzávanie reklamného koláča, kde sa prelievajú stámilióny z verejných zdrojov na súkromné účty netransparentne. Neostáva nám nič iné len dúfať, že situácia sa aj tu postupne zlepší a aspoň sa priblížime k najnižšej hranici demokracie panujúcej vo vyspelých krajinách. Občan Slovenska sa dnes ešte stále rozhoduje, či si má zabezpečovať príjem klasickým analógovým spôsobom, alebo sa už má orientovať na digitálnu televíziu. Pokúsme sa stručne naznačiť výhody a nevýhody jednotlivých systémov televízneho príjmu.

ANALÓGOVÝ TERESTRIÁLNY TV PRÍJEM


V rámci tohto vysielania sú k dispozícii programy STV1, STV2, TV Markíza, TV Joj. Tieto sú vysielané zo základných vysielačov s vysokým vyžiareným výkonom. Toto platí hlavne o STV1 a STV2, čiastočne o TV Markíza. TV Joj využíva vlastnú sieť lokálnych vysielačov s nižším vyžiareným výkonom. Z uvedeného vyplýva skutočnosť, že len málokedy má koncesionár to šťastie, že pomocou jednej antény spracuje signály zo všetkých štyroch programov v dostatočnej kvalite. V drvivej väčšine musí použiť viaceré antény kombinované so zlučovačmi a zosilňovačmi, čo predražuje anténovú zostavu. Jedinou kvázi výhodou analógového vysielania je to, že signál po zachytení anténami je možné rozbočiť na viaceré televízne prijímače, ktoré môžu nezávisle sledovať uvedené programy. Analógové televízne vysielanie bude v najbližších rokoch definitívne zrušené!


DIGITÁLNY TERESTRIÁLNY TV PRÍJEM


Je známy pod skratkou DVB-T. Je to moderná forma televízneho vysielania s využitím existujúcich kanálov v analógovej podobe s tým, že namiesto analógového vysielača sa použije digitálne zariadenie umožňujúce na doterajšom jednom televíznom programe vysielať 5-8 digitálnych kanálov. Tým sa radikálne zvyšuje počet prijímaných programov pomocou obyčajnej televíznej antény. Ďalšou výhodou vysielania DVB-T je vyššia odolnosť dopravovaného signálu od vysielača k užívateľom z hľadiska degradácie signálu v podobe známej z analógovej praxe (duchovia, moiré, zašumený signál atď.). Pre spracovanie signálu sa používa prijímač DVB-T, ktorý sa pripája k televíznemu prijímaču. Ku každému televíznemu prijímaču je potrebné použiť DVB-T prijímač tzv. set-top-box.





DIGITÁLNY SATELITNÝ TV PRÍJEM


Je známy pod skratkou DVB-S. Jedná sa o najstabilnejší, najrýchlejšie sa rozvíjajúci a najpružnejší systém televízneho a rozhlasového vysielania. U tohto systému má užívateľ k dipozícii televízny signál v rovnakej kvalite na obrovskom teritóriu v rámci Európy. Samotné vysielanie z hľadiska ekologických, ekonomických a energetických nárokov je bezkonkurenčné. Divák si pri tomto spôsobe vysielania môže slobodne vyberať spomedzi tisícok vysielaných programov! Systém prakticky nemá nevýhody a znižovanie cien satelitných súprav v najbližšej dobe umožní ešte masovejší nárast užívateľov, predovšetkým v oblastiach mimo veľkých miest. Pre každý televízny prijímač je potrebné použiť samostatný digitálny prijímač. Príjem signálu z družíc pomocou vonkajšej jednotky t. j. paraboly a konvertora umožňuje rôznorodé kombinácie príjmu pomocou konvertorov typu single, twin, quad, quattro, octo v kombinácii rôznymi prepínačmi.








MOŽNOSTI SATELITNÉHO PRÍJMU


Klasický satelitný príjem umožňuje pomocou paraboly a jedného konvertora typu SINGLE príjem programov vysielaných z jednej satelitnej pozície (napr. na HOT BIRDE 13° východne je cca 300 nekódovaných TV programov).


Príjem satelitných programov pomocou konvertora TWIN umožňuje dvom užívateľom nezávislý príjem programov pomocou dvoch satelitných prijímačov z jednej satelitnej pozície (napr. z družice HOT BIRD 13° východne si nezávisle môže každý prijímať programy).


Príjem satelitných programov pomocou konvertora QUAD umožňuje štyrom užívateľom nezávislý príjem programov pomocou štyroch satelitných prijímačov z jednej satelitnej pozície (napr. z družice HOT BIRD 13° východne si nezávisle môže každý prijímať programy).


Príjem satelitných programov pomocou konvertora OCTO umožňuje 8 užívateľom nezávislý príjem programov pomocou ôsmych satelitných prijímačov z jednej satelitnej pozície (napr. z družice HOT BIRD 13° východne si nezávisle môže každý prijímať programy.


Satelitný príjem pomocou konvertora Quattro a prepínača umožňuje príjem signálu z jednej satelitnej pozície na viac prijímačov pomocou sólo prepínača, alebo v kaskáde.


Satelitný príjem pomocou dvoch konvertorov Quattro a príslušného multiprepínača umožňuje nezávislý príjem programov z dvoch satelitných pozícií na viacero satelitných prijímačov.


Príklad využitia troch konvertorov Quattro pre príjem signálov z troch satelitných pozícií. V strede je pripojená terestriálna anténa, ktorá umožňuje distribúciu analógových, či digitálnych terestriálnych signálov k užívateľovi prostredníctvom jedného koaxiálneho kábla.


Satelitný príjem pomocou motorického natáčania paraboly dáva individuálnemu užívateľovi maximálnu slobodu pri príjme obrovského množstva programov.


Ing. Ján Luterán
(publikované v SE 14/2006)
Dopiriakova , February 26 2009 15:21:55 0 Komentáre · 3915 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

Heslo



Nie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 17,736
Najnovší člen: froloHiz
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás