Home · Články · Fórum · Luterán Blog November 30 2020 05:34:15
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

DVB-T - rukojemník analógového TV monopolu?!

Dalo sa to čakať. Slovensko si prijalo zákon o digitalizácii v podobe, ktorá vyhovuje takpovediac monopolnej mediálnej partii ovládajúcej televízny reklamný koláč na trhu. Cieľ je jasný. Doterajší monopolní hráči troch televízií celkom logicky hrajú spolu tam, kde by mohli byť ohrozené ich záujmy. Verejnoprávna televízia zvyknutá na bezbrehé dotácie, je vhodným partnerom ako "štafáš" pre dve súkromné televízie, ktoré sa snažia využiť záujmy finančných skupín tak, aby vlk zostal sýty a koza celá. Na takúto fintu je DVB - T vynikajúcim prostriedkom.
5. 3. 2007 STV plus traja súkromní televízni vysielatelia, vrátane spravodajskej televízie, prijali memorandum o princípoch spoločného postupu pri prechode na digitálne terestriálne vysielanie. Vynechajúc krasorečnenie, z uvedeného textu je reč o tom, že hlavní ovládači reklamného trhu naznačili svoj spoločný záujem o čo najdlhšie zachovanie doterajšieho stavu. Ten je charakteristický skutočnosťou, že z platieb koncesionárov sa financie presúvajú na účet verejnoprávnej televízie, ktorá následne podstatnú časť financií posúva monopolnej spoločnosti ovládajúcej sieť analógových vysielačov. Z totožných vysielacích bodov sa zároveň vysielajú programy súkromných televízií, pričom efektívnosť takéhoto vysielania vo vzťahu k pokrytiu je doslova mizerná. Náklady verejnoprávneho subjektu od súkromných nie sú riadne oddelené a neefektívnosť takéhoto vysielania znášajú koncesionári.
Je sympatické, že digitálny zákon, ktorý nadobudne účinnosť 31. mája 2007, je okamžite po svojom vzniku ostro kritizovaný samotným predsedom telekomunikačného úradu (viď tlačová správa TÚ SR - "Digitálny" zákon je nevyhnutné bezodkladne novelizovať). Je však veľmi otázne, či takýto výkrik do tmy dokáže zmeniť podstatu celého problému, ktorý s DVB-T súvisí, a to je jeho politický a lobistický rozmer. Reč je o tom, že digitalizácia televízneho vysielania na Slovensku nie je v žiadnom prípade vecou len akéhosi DVB-T. Digitálny televízny priestor Slovenska je založený v prvom rade na digitálnom satelitnom vysielaní DVB-S, ktorého vhodným doplnkom môže byť digitálne terestriálne vysielanie DVB-T v prípade, kedy si kompetentní uvedomia, čo je pre jeho symbiózu potrebné urobiť. Digitálny zákon nesmie preferovať žiadnu z technických platforiem vysielania v zmysle princípu technologickej neutrality. Z môjho pohľadu nie je potrebné v existujúcom zákone veci príliš meniť. Ak sa držitelia monopolného analógového televízneho priestoru na Slovensku domnievajú, že vybabrali s Telekomunikačným úradom, vládou a koncesionármi, hrubo sa mýlia. Ak Telekomunikačný úrad pozbiera v sebe dosť profesionálnej odvahy, nemusí robiť výkriky do tmy. Stačí, ak urobí dôslednú kontrolu súčasného stavu televízneho vysielania na Slovensku. Zistí, že financie koncesionárov sú hrubo zneužívané. Tí si zaplatili za jeho dopravu do svojich obydlí, avšak televízny signál sa k nim šíri nezmyselným spôsobom. Kým sa na to roky upozorňovalo, že vysielače vysielajú kade - tade do lesov, lúk a strání a navyše s mizernou kvalitou v podobe odrazov a moiré, Ľudí trpezlivosť prešla a pripojili sa na nové zdroje vysielania. Obrovská časť obyvateľstva sa jednoducho pripojila na satelitné vysielanie, či už v podobe individuálneho príjmu, alebo skupinového v podobe spoločných televíznych antén, v rámci panelových bytoviek, či celých dedín. Satelitný príjem taktiež využili poskytovatelia platených služieb v podobe televíznych kábelových rozvodov. Ak by takýto argument nepostačoval, je tu ďalší fenomén, ktorý sa nazýva DIGI TV. Na toto satelitné vysielanie DTH (Direct to Home) sa v priebehu necelého jedného roka pripojilo na Slovensku viac ako štvrť milióna domácností! Tento fakt bude zrejme potrebné používať ako najrukolapnejší argument všetkým, ktorí nechcú pochopiť katastrofu, do ktorej nás chcú voviesť aktéri neprimerane propagujúci rolu DVB-T.
Pre istotu to ešte raz zopakujem. Štát nedal ani jednu jedinú korunu spoločnosti prevádzkujúcej DIGI TV a tá dokázala v priebehu necelého roka digitalizovať celý priestor Slovenska s pomocou malých súkromných firiem, ktoré realizovali technické zabezpeeenie príjmu signálu. Ak sa DIGI TV bude uberať touto cestou naďalej, otázka je, načo je potrebná kampaň, ktorú pripravujú úradníci štátu za nemalé peniaze daňových poplatníkov? Nehovoriac navyše o chaotickom obsahu, ktorý ešte nie je známy. Úplne však stačilo to, čo z jej dielne preniklo na verejnosť.
Ciele kampane sú jasné. Nechať zarobiť spriateleným subjektom a vytvoriť chaos. Keď sme už konečne pri peniazoch, môžeme odhadnúť, čo sa udeje v najbližšej dobe na Slovensku v súvislosti s nešťastným DVB-T. Tzv. "odborníci" sa budú naťahovať na téme ohľadom toho, či je výhodné spustiť jeden multiplex, alebo dva a podobné "táraninky". Divácku verejnosť takéto veci nezaujímajú. Tí, čo si už zakúpili prijímače DVB-T a využívajú príjem signálu v rámci pokusného pilotného projektu, budú zrejme v najbližšom období šokovaní skutoenosťou, ktorá ich zrejme čaká. Hovoríme teraz o reálnej hrozbe možného vypnutia tohoto vysielania, ktoré vyplýva zo skutoenosti o ktorej sme dlhodobo hovorili a upozorňovali sme na ňu. Ako príklad uveďme teritórium Košice, Prešov a okolie, kde vysiela súkromný prevádzkovateľ programy z dvoch vysielačov v rámci pilotného projektu. Presné číslo užívateľov tohto signálu nie je známe, môže sa pohybovať na hranici cca 20 000 užívateľov. Podľa posledných informácií sa prevádzkovateľ týchto vysielačov rozhodol vysielanie ukončiť z dôvodu, že štát odmietol prispieť na jeho prevádzku, ktorú doteraz financoval sám. Z pohľadu užívateľov DVB-T je takýto postup štátu možné považovať za priame ohrozenie slobody televízneho príjmu. Uvedení užívatelia si totiž zakúpením Set-Top-Boxov vyriešili svoj dlhodobý problém s kvalitou príjmu televízneho signálu. Jednoducho povedané prevádzkovateľ DVB-T zabezpečil užívateľom dopravu signálu a má nárok na odmenu, ktorú štát vypláca inému subjektu, ktorý signál nebol schopný k užívateľom dopraviť.
Ak sa nájdu na Slovensku prevádzkovatelia, ktorí chcú vysielať v systéme DVB-T za vlastné peniaze, patrí im uznanie, z toho by však asi ťažko vyžili. Telekomunikačný úrad preto musí v prvom rade urobiť akýsi sadzobník odmien za dopravu signálu smerom k užívateľom. Za nekvalitnú službu, nehovoriac o službe, ktorá sa nezrealizovala nie je možné platiť. V kategórii prevádzkovateľov televízneho systému, bude zrejme v najbližšej dobe prebiehať súťaž o divákov. Diváci budú zasielať na Telekomunikačný úrad správy o tom, z ktorých zdrojov sledujú televízne programy. Na základe takýchto poznatkov sa konečne dozvieme, kto a ako to skutočne myslí s digitalizáciou na Slovensku.
Zoberme si také DIGI TV. Tam každý presne vie, za čo platí. Kiežby to platilo aj u DVB - T.

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás