Home · Články · Fórum · Luterán Blog November 30 2020 05:23:48
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

Odpojenie nelegálnych satelitov - komentár

14. 4. 2007 sa v rámci hlavného spravodajstva STV 1, odvysielal šot pod názvom - Odpojenie nelegálnych satelitov.
Fonetický prepis šotu uvádzame na predchádzajúcej strane. Šot som naživo nevidel, viackrát som si ho pozrel na internete až po upozornení predajcov satelitnej techniky a čitateľov časopisu Solid Europe. Nečudujem sa komukoľvek, kto po zhliadnutí tejto správy mal tak trocha zmätok v pojmoch i v hlave. Nebudem v tomto momente špekulovať o tom, či správa predajcom satelitnej techniky naozaj urobila "medvediu službu".
Skúsim okomentovať jednotlivé časti správy. Ako technikovi kladiacemu dôraz na správne pomenovanie pojmov, mi môže vadiť formulácia o tom, ako sa ktosi snaží vytlačiť z trhu nelegálne zariadenia. Laik si pod tým môže predstaviť niečo úplne iné, ako autor myšlienky predpokladal. Je treba upresniť pojem "nelegálne zariadenie", aby si pod týmto názvom užívateľ veci nepoplietol. Pri rozhovore s ľuďmi, ktorí šot videli v televízii som nadobudol dojem, ako by im každé satelitné zariadenie, nehovoriac o parabole, pripomínalo čosi zakázané, z čoho by mal mať obyčajný človek problémy so zákonom. Jednoducho povedané, nie je jasné, čo uvedený spravodajský šot v skutočnosti sledoval. Ak si predstavíme spoločenskú objednávku, na základe ktorej vznikol, potom existujú iba dve možnosti - šot inicioval prevádzkovateľa kariet, čo je však málo pravdepodobné, vzhľadom na jeho kontraproduktívnosť. Predajcovia satelitnej techniky šot iniciovať nemohli, práve naopak, tí by sa mohli cítiť najviac poškodení, nakoľko tvorca výrazne neoddelil tzv. priekupníkov, ktorí cez internet predávajú satelitné zariadenia. Zaradil ich do kategórie predajcovia, čo v podstate poškodzuje samotných predajcov satelitnej techniky. Z uvedeného mi vyplýva, že inciátorom šotu mohli byť s najväčšou pravdepodobnosťou tí, ktorým leží satelitný príjem ako taký, v žalúdku. Myslím teraz na tých, ktorí predražene ponúkajú prístup k televíziám vo forme platenej služby monopolným spôsobom, či už regionálne, alebo plošne.
Nedá mi, aby som sa nevenoval aj samotnému názvu šotu. Ten tiež v podstate dehonestuje satelitné vysielanie. Akoby sa niekto v dnešnej dobe mohol postaviť do role, že chce odpojiť celý satelit, čo je zariadenie, ktoré vysiela satelitný signál. Správny názov šotu mohol byť napr.: Satelitný príjem len cez odborníkov, alebo Podvody satelitného príjmu a internet a pod..
Tiež informácia o tom, že niekto sa snaží vytlačiť z trhu nelegálne zariadenia je v podstate nezmyslom. Trh je presne definovaný a vytláčať z trhu niekoho, kto porušuje zákon, musí systém automaticky prostredníctvom inštitúcií na to určených. Mimochodom, profesionálni predajcovia satelitnej techniky, už dávno predtým viackrát upozorňovali prevádzkovateľa, na prijatie technických opatrení pre zamedzenie možností príjmu programov bez nutnosti použitia originálnej karty. Toto konštatovanie je potrebné zdôrazniť aj kvôli tomu, že v šote sa k odbornej problematike "akože" vyjadril jeden z predajcov, jeho komentár však v podstate vyznel ako podpora ľuďom, ktorí zneužívajú systém ochrany danej služby. Profesionálny predajca by konštatoval, že prevádzkovateľ musí uskutočniť také ochranné opatrenia, aby neboli poškodené záujmy predajcov a užívateľov služby.
Najväčší priestor v šote dostal "priekupník", ktorý podrobným objasňovaním svojho kšeftu vytváral dojem reklamy u divákov. Vyjadrenie riaditeľky SOI v závere šotu vyznievalo tak trocha tragikomicky. Divák sa dozvedel, že "Slovenská obchodná inšpekcia kontroluje všetkých podnikateľov, ktorí nedovolene vyrábajú, dovážujú, predávajú, šíria, prenajímajú takéto nepovolené zariadenia". Z uvedeného by teda vyplývalo, že SOI má podchytených všetkých priekupníkov a podvodníkov. Korunu všetkému nasadil na konci šotu pán redaktor, ktorý povedal, že "protizákonná a pokutovateľná je už samotná inštalácia a údržba nepovolených zariadení". To je to isté, akoby niekto povedal, že porušovanie zákona je trestné, a preto nech žije komunizmus.
V prípade, o ktorom hovoríme, však celý šot nebol schopný jasne rozlíšiť rozdiel medzi legálnym a nelegálnym zariadením, nakoľko divákovi celý čas pred očami prebleskovali nainštalované paraboly na panelákoch, originálne karty a satelitné prijímače. Z uvedeného vyplýva konštatovanie, ktoré zaznelo z úst jedného predajcu, ktorý mi v pondelok ráno 16. 4. 2007 telefonoval, "Pán Luterán videli ste v sobotu na STV pokračovanie diskriminačnej kampane voči predajcom satelitnej techniky, ktorý mal premiéru na nemenovanej súkromnej televízii?!".
Spravodajský šot na STV 1 by som nepovažoval až za takú katastrofu. Katastrofou v STV je skôr fakt, že sa tejto problematike nevenujú dennodenne. Keby si totiž STV plnila povinnosti vyplývajúce zo zákona, potom by takýto problém, ako sa šot snažil popisovať ani neexistoval. Predstavte si, že STV by každý deň odvysielala 5 minútovú reláciu, v ktorej by koncesionárom vysvetlila, že práve cez satelit môžu hocikde v rámci Európskej únie sledovať jej program pomocou satelitného príjmu. Stručne by im vysvetlili, čo k tomu potrebujú, čo sú legálne zariadenia, a kto sú podvodníci, ktorí ich môžu okradnúť. V závere by ich upozornili na teletextovú stránku, kde by si mohli vyhľadať profesionálnych predajcov satelitnej techniky, ktorí im pomôžu a poradia. Takto by veci fungovali normálne. To, že veci nefungujú normálne, je fakt, ktorý je treba riešiť.

Komentáre

caorbaa , April 18 2013 05:39:30
These are just about the most Coach Outlet Online effective selection for business travel or perhaps operate. Among the wide selection, Louis Vuitton purses Coach Outlet and handbags include the the majority of renowned ones. One particular with many maybe probably the most Coach Outlet Store Online selected tote companies using the entire world is definitely Louis Vuitton. You will discover plenty Coach Outlet Online if you are prepared to put in the occasion ahead of businesses to find what will greatest satisfy your Coach Outlet Store Online type.You can uncover totes created by this well-known designer's firm around the world additionally, Coach Outlet Store Online on the particular arm of any influential person. No custom company will be replicated greater than Lv. Coach Outlet Store Online Tropez Sizzling Light red signature bank, along with Monogram Murakami design and style. Encouraged Coach Factory Online through Marc Jacobs, the Louis Vuitton Initialed or monogrammed Rubis Selection will be the mixture of Coach Outlet red convertible top and also monogrammed material.Not one within your good friends can even know the distinction Coach Outlet when you show off a new custom made replica purses and handbags as they are made with premium quality products Coach Handbags Outlet still are very inexpensive you can easily acquire more than one. It is often wanting to buy quite a long Coach Outlet Online time as well as continues delivering your eternal assortment for anyone who want to get high quality Coach Factory Online baggage, geared to different situations. Lv luggage are presently having commercials having small young women Coach Outlet when compared with alluring versions that they used previously. Influenced through the France Riviera, Galliera Coach Outlet Game master with Damier Azur fabric can be large as well as simple to utilize with a permanent magnetic drawing a Coach Factory Outlet line under and cozy glenohumeral joint secure.Most of us assurance you may be so astonished once you saw it, and ask Coach Factory Outlet youself is it an original one particular!

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás