Home · Články · Fórum · Luterán Blog November 30 2020 05:12:37
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

Triple play - Homebox, Magio alebo UPC

Ešte pred pár rokmi verili niektorí zástupcovia IT priemyslu, že centrom domácej zábavy sa môže stať miestnosť s počítačom. V dnešnej dobe sa denodenne presviedčame, že pozícia obývačky ako domáceho centra zábavy ostáva neotrasiteľná. Trh nám prináša stále nové technológie v podobe LCD televízorov s podporou vysokého rozlíšenia (HD), nových prehrávačov s kvalitnejšími for-mátmi ako DVD (t.j. HD DVD alebo Bluray) a v neposled-nom rade sa na trh tlačia aj hracie konzoly novej generácie (Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii).
Všetko je navzájom prepojené a pokiaľ chcete, vystačíte si aj so starým televízorom a DVD. Avšak vo chvíli, keď ochutnáte vyššie rozlíšenie prídete novej technológii na chuť. A do tejto doby nových technológií a pokročilej domácej zábavy by mohlo patriť aj Triple Play.
Triple Play sa vo všeobecnosti začína používať ako spoločný názov pre spájanie troch služieb, a to - hlas, dáta a televízia. Tento pojem nepochádza zo sektoru informačných technológií ale z marketingovej oblasti.
Technologicky sa dá Triple Play zriadiť rôznymi spôsobmi a záleží len od orientácie každej spoločnosti, ktorým smerom sa bude uberať.
V súčasnosti množstvo ľudí uskutočnuje hovory prostred-níctvom programov typu Skype. Tieto programy však majú množstvo nevýhod. Snáď najväčšou je, že ľudia nemajú vlastné telefónne číslo, na ktorom by mohli prijímať hovory. Pri službe Triple Play v rámci hlasu môže íst o produkt hlas cez internet alebo o bežnú telefónnu linku.
Pri dátach si užívateľ vyberá jeden z programov vysokorýchlostného internetu podľa potreby a nárokov na množstvo prenesených dát.
Ku klasickej digitálnej TV sa tu ojavuje nová služba s názvom IPTV. Televízny signál sa môže dostať k prijímaču: terestriálne (DVB-T), satelitom (DVB-S), káblovými rozvodmi (DVB-C), alebo pomocou optickej siete - ethernetovým káblom.
Čo bude potrebovať bežný užívateľ, ak si chce dať zriadiť službu Triple Play? Výbava pre domácnosť vyzerá takto:
- signál z pevnej siete prichádza do zariadenia, ktoré má skratku HAG (Home Access Getaway). Je to koncový bod siete a router, z ktorého sa potom šíri signál do koncových zariadení podľa aktivovaných produktov. HAG slúži ako rozbočovač z hlavnej siete:
- do telefónu pre hlasové služby,
- do modemu odkiaľ signál prejde do PC pre surfovanie a sťa-hovanie dát z internetu,
- do Set-Top-Boxu (STB), plní úlohu integrovaného riešenia - je prijímačom signálu a interaktívnych služieb, ale zároveň aj prehrávačom filmov podľa vlastného výberu a pokiaľ je vybavený pevným diskom zvláda aj funkciu rekordéra. Toto zariadenie vlastne slúži na dekódovanie signálu.

IPTV
Na prvý pohľad ide o službu, ktorú ponúkajú súčasní kábloví operátori, technologicky sa ale obe platformy odlišujú.
Medzi základné rozdiely patrí riešenie distribúcie služieb ku koncovému zákazníkovi, prijímacích zariadeniach a v neposlednom rade aj dostupnosti. Príjem signálu je v štandardnom PAL režime a rozlíšení 720 x 576 pixelov. Do budúcnosti sa počíta aj s HDTV a rozlíšením 1280 x 720 pixelov. K sledovaniu televízie cez IPTV nie je potrebné kupovať nový televízor, ale ako sme už spomínali je nutné zabezpečiť si Set-Top-Box, ktorý sa ovláda pomocou dialkového ovládača.
Okrem sledovania programov televíznych staníc, digitálna platforma ponúka prehľadné menu, v ktorom sa môžu nachádzať tieto služby:
Elektronický programový sprievodca (Electronic Programming Guide - EPG) - je promtnejší, ako napr. teletext, umožní vám sledovať program jednotlivých staníc na 2 týždne vopred, programový sprievodca umožňuje aj nahliadnutie na program inej stanice, ponúka informácie o jeho obsahu, či trvaní, objavujú sa v ňom čerstvé zmeny v programe, nakoľko sa dvakrát denne aktualizuje.
Obraz v obraze (Picture in Picture) - v pozadí môžete sledovať jeden televízny kanál, zatiaľ čo v popredí uvidíte v novom okne vysielanie inej televíznej stanice v reálnom čase.
Rodičovský zámok (Parental Lock) - užívatelia si môžu vytvárať svoje individuálne profily, zahŕňajúce rôzne ponuky programov podľa vlastného výberu, rodičia tak môžu svojim deťom vytvoriť také profily, ktoré blokujú niektoré konkrétne televízne stanice či služby.
Video na vyžiadanie (Video on Demand - VoD) - pôjde tu o vysie-lanie jednotlivých filmov na základe konkrétnej požiadavky individuál-neho zákazníka z inter-aktívnej požičovne, do ktorej budete môcť neru-šene prejsť z ponuky televíznych kanálov.
Nahrávanie programu - pokiaľ je váš Set-Top-Box vyba-vený pevným diskom môžete využiť funkciu inteligentného nahráva-nia, okrem jednorazové-ho nahrania programu je k dispozícii aj funkcia náhravania denných či týždenných seriálov.
Elektronický účet - vďaka nemu si budú môcť zákazníci kedykoľvek zistiť stav svojho účtu a sledovať svoju spotrebu za filmy na vyžiadanie alebo interaktívne služby.
Casual Games TV - funkcia bude umožňovať hrať hry priamo na TV bez nut-nosti inštalácie.
Remote TV - možnosť ovládania a riadenia svo-jej TV ponuky z ľubo-voľného komunikačného zariadenia, ako napríklad z mobilu, počítača alebo PDA (vreckový počítač).

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás