Home · Články · Fórum · Luterán Blog November 30 2020 06:28:27
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

Pokrok alebo hrozba?

Irán v spolupráci s Ruskom vypustil svoj prvý satelit Sinah - 1 do vesmíru 27. októbra 2005 z mesta Plesetsk (sever Ruska). Satelit bol vyrobený ruskou firmou Polyot, ktorá sídli v sibírskom meste Omsk. Generálny riaditeľ Iránského elektronického priemyslu Ebrahim Mahmoudzadeh vtedy vyhlásil, "Sinah - 1 je výsledkom niekoľko ročného výskumu a jeho konštrukcia trvala 32 - mesiacov. Satelit sa skladá z telekomunikačného systému a kamier, ktoré slúžia k rozvoju výskumu v oblasti telekomunikácií. Ak berieme do úvahy, že satelit váži 170 kg a jeho súčasťou sú dve kamery, je to prvotný model, čo sa týka technického know-how." Mr. Mahmoudzadeh takisto zdôraznil, že satelit Sinah - 1 predstavuje iba prvý krok v iránskom vesmírnom programe a v nasledujúcich piatich rokoch je krajina pripravená investovať do kozmického výskumu 500 miliónov dolárov.

Názov: Sinah -1
Označenie: 28893/05043D
Spustenie: 27. októbra 2005
Krajina pôvodu: Irán

Dnes sa píše rok 2007 a Irán dal opäť o sebe vedieť. 25. februára uskutočnil úspešný test svojej prvej kozmickej rakety, informovala o tom miestna štátna televízia.
"Zmontovanie rakety vykonali odborníci Strediska pre kozmický výskum a Inžinierskeho strediska pri ministerstve poľnohospodárstva" spresnil M. Bahramí. Všetky testy boli podľa neho uskutočnené v iránskych priemyselných zariadeniach v súlade s medzinárodnými normami.
"Iránski odborníci boli schopní vyrobiť riadiaci systém satelitu s plazmovým motorom. Tento systém umožní lepšie manévrovanie satelitu a jeho vznetovú kapacitu." Citovala televízia správu ministerstva obrany.
Podrobnosti o jej možnom dolete, sile, či dobe testu však bližšie nekomentovala. Na rakete sa nachádzajú výskumné materiály vyrobené ministerstvom obrany a vedy, uviedol pre televíziu predstaviteľ iránského centra kozmického výskumu Mohsen Bahramí. Čo presne Irán vypustil, alebo aký bol jeho zámer ostáva predmetom diskusií a špekulácií.

Teherán ale zatiaľ tvrdí, že jeho program je mierový a zameraný na výrobu elektriny. Nepopierajú, že sú pripravení aj na akýkoľvek iný scenár, a to aj na vojnu.
Do roku 2010 chce mať krajina o štyri satelity viac, aby zlepšila svoje telekomunikačné možnosti. Počet používateľov internetu by mal v nasledujúcich piatich rokoch vzrásť z terajších 5,5 milióna na 35 miliónov a počet pevných telefónnych liniek a mobilných telefónov chce zvýšiť z 22 miliónov na 80 miliónov.
Informovanie sveta o vypustení rakety prišlo v čase, keď sa medzi západnými krajinami a Iránom zvyšuje napätie v súvislosti s neochotou Iránskej republiky upustiť zo svojho jadrového programu. Pokračovanie v jadrovom programe vedie k získaniu obohateného uránu, ktorý môže byť prvým krokom k vývoju zbraní hromadného ničenia konkrétne, jadrových zbraní.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vyhlásil, že sa nevzdá jadrového výskumu. Využívanie atómovej energie považuje za svoje prirodzené právo. Podľa hlavy štátu krajina potrebuje alternatívu k rope aby mohla zvýšiť jej vývoz na maximum. Po jej vyčerpaní by mali nastúpiť atómové elektrárne. Ako možný kompromis navrhuje zastaviť obohacovanie uránu na úrovni piatich percent, na výrobu atómovej bomby je potrebných až 80 percent. Analytici však tvrdia, že kontrolovanie takéhoto postupu je technicky nemožné. Riaditeľ agentúry Muhammad el-Baradej odhadol, že Iránci prvú elektráreň spustia o šesť až dvanásť mesiacov. Atómovú bombu podľa neho môžu vyrobiť o štyri až osem rokov.
Irán takisto pokračuje v rozmiestňovaní rakiet zem - zem, zatiaľ nie je známe, ako ich rozdelí, ale usiluje sa o rakety čo najdlhšieho doletu. Krajina sa zamerala hlavne na výrobu rakiet Šahab - 3 (dolet 1300 km) a Šahab - 4 (dolet až 3000 km). Obidva druhy rakiet operujú na kvapalnom type paliva a dokážu k cieľu dopraviť bojové hlavice s váhou od 760 do 1500 kg.

Komentáre

caorbaa , April 18 2013 05:57:53
These are just about the most Coach Outlet Online effective selection for business travel or perhaps operate. Among the wide selection, Louis Vuitton purses Coach Outlet and handbags include the the majority of renowned ones. One particular with many maybe probably the most Coach Outlet Store Online selected tote companies using the entire world is definitely Louis Vuitton. You will discover plenty Coach Outlet Online if you are prepared to put in the occasion ahead of businesses

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás