Home · Články · Fórum · Luterán Blog December 05 2020 11:55:52
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

Káblová televízia, čoraz zložitejšia legislatíva,

Legislatíva, spôsob platieb za šírené diela a programy, technický rozvoj káblových distribučných sietí, nové programy a služby. To bol v kocke program kongresu so zahraničnou účasťou KÁBLOVÁ TELEVÍZIA 2006, ktorý koncom minulého roka usporiadala v Bratislave Slovenská asociácia pre káblové telekomunikácie - SAKT.
Zákony, ktoré regulujú káblovú televíziu, sa čoraz dynamickejšie vyvíjajú, ich počet aj rozsah rastie a väčšina samotných operátorov káblovej televízie ich už nestíha sledovať. K zákonu o vysielaní a retransmisii, zákonu o elektronických komunikáciách a autorskému zákonu (ak máme spomenúť aspoň tie najdôležitejšie), čoskoro pribudne pripravovaný zákon o digitalizácii.
O smerovaní európskeho regulačného rámca elektronických komunikácií informoval Viliam Podhorský, stály zástupca Slovenska pri EÚ. Jedna z hlavných pripravovaných zmien sa týka riadenia frekvenčného spektra - nový systém manažmentu spektra, podporujúci jednotný trh EÚ predstavuje flexibilnejší prístup (s vybraným frekvenčným spektrom bude možné obchodovať) a umožní lepšie využitie spektra. Zvažuje sa vytvorenie nadnárodnej agentúry pre koordináciu využitia frekvencií, členské štáty sa však tomu (prirodzene) bránia.
Na dopracovanie čaká aj známa povinnosť prenosu (must carry), teda povinnosť operátora šíriť zákonom stanovené programy alebo služby, ktorá môže, ale nemusí byť uložená. Pokiaľ takáto povinnosť je uložená, jednoznačne treba definovať pravidlá rešpektujúce trh v konkrétnom štáte. Je potrebné jasne definovať celospoločenský záujem, zdôvodniť opodstatnenie povinnosti must carry a pravidelne túto povinnosť prehodnocovať.
V tejto súvislosti Viliam Podhorský zdôraznil, že náš súčasný zákon o vysielaní a retransmisii nezodpovedá uvedeným podmienkam a aj (zatiaľ) neformálne stanovisko EK hovorí, že ani pripravovaná novela zákona o vysielaní nespĺňa tieto požiadavky.
Revidovať sa bude aj smernica o televízii bez hraníc a v jej rámci sa objaví aj regulácia umiestňovania produktov v audiovizuálnych dielach s cieľom ich propagácie a zaraďovanie reklamy do televízneho vysielania bude mierne liberalizované.
Podľa pripravovanej novely zákona o vysielaní a retransmisii must carry v digitálnom prostredí už nebude existovať v dnešnom rozsahu a bude zavedený princíp jeho prehodnotenia na návrh operátora - vždy sa bude posudzovať, či uložená povinnosť spĺňa ciele verejného záujmu. Informoval o tom Radoslav Kutaš z Ministerstva kultúry SR.
O situácii v odvetví podrobne hovorili zástupcovia káblových asociácií z Maďarska, Poľska, Česka a Slovenska. Prezident APKT ČR Přemysl Klíma svoje vystúpenie uviedol konštatovaním, že v Česku sú dnes kábloví operátori sebavedomí, stabilní a dopredu hľadiaci podnikatelia. APKT, združujúce malých a stredných operátorov, má 20 členov, ktorí majú pripojených asi 101 tisíc platiacich abonentov. V posledných rokoch už celkovo nedochádza k nárastu počtu abonentov, skôr k miernemu poklesu. Šíria spolu 108 televíznych programov, vrátane štyroch must carry a jedného infokanála.
Abonenti majú prístup k 17 - 49 programom. Legislatíva, týkajúca sa odvetvia, bola v posledných rokoch toľkokrát novelizovaná, že sa v nej už takmer nikto nevyzná. Asociácia preto svojim členom poskytuje informačný a poradenský servis, najmä pri uzatváraní zmlúv s vysielateľmi o šírení ich programov. Podmienky platieb ochranným zväzom dohadujú spoločne, a tak sa im podarilo získať zľavu. Pôvodne platili trom zväzom (OSA, DILIA, INTERGRAM), k nim medzičasom pribudol ďalší, ale suma poplatkov ostala zachovaná.
Asi 27 tisíc abonentov APKT má už prístup k internetu. Nie je jednoduché tieto služby zriadiť, ale už dnes predstavujú porovnateľné - niekedy aj vyššie - výnosy, než zo samotného šírenia televízneho programu. Postupne sa tiež budujú knižnice pre službu video na požiadanie. Hlasové služby popri UPC a Karnevale už začínajú ponúkať aj menší operátori.
V Maďarsku sú tiež dve káblové asociácie - každá má 230 členov a každá predstavuje vyše 1,1 milióna prípojok. Celkovo je v Maďarsku zakáblovaných 57% televíznych domácností. Kábloví operátori z iných krajín závidia našim južným susedom ich systém vyberania autorských a podobných poplatkov a náhrad - v Maďarsku existuje jediná organizácia kolektívnej správy práv ARTISJUS, ktorej sa platí za všetky práva. Vybrané peniaze ARTISJUS rozdeľuje takto:

Filmoví producenti 13%
Filmoví kameramani 19%
Filmoví scenáristi 14%
Hudobní skladatelia 15,5%
Interpreti 26,5%
Zvukové záznamy 9%
Výtvarní umelci 3%

V Poľsku celkom 600 operátorov prevádzkuje 1 086 sietí káblovej televízie so 4,5 mil. abonentov. Desať najväčších operátorov, ktorí väčšinou už poskytujú aj internet i hlasové služby a pripravujú sa na šírenie digitálnych TV programov, obsluhuje 75 percent trhu abonentov. Vďaka káblu majú abonenti prístup ku 120 programom verejnoprávnym a komerčným a k ďalším 120 miestnym TV kanálom.

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás