Čo nového v Arianespace?
Pridal Administrator01 Dátum December 08 2007 11:47:12

A je to tu. Po jednodňovom odklade, ktorý bol spôsobený zlými poveternostnými vplyvmi, sa 4. 5. 2007 z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guiane uskutočnilo vypustenie nosnej rakety Ariane 5. Táto raketa v tomto roku už po druhýkrát úspešne vyniesla na geostacionárnu obežnú dráhu dva telekomunikačné satelity ASTRA 1L a GALAXY 17. Je to už osemnásty úspešný štart rakety Ariane 5 v jednom rade.

ASTRA 1L
Astra 1L je deviatym satelitom, ktorý bol vypustený pre spoločnosť SES Astra a dvadsiatymšiestym pre spoločnosť SES Family. SES Astra vysiela zo svojich družíc programy do viac ako 109 miliónov domácností. Posledná misia pre spoločnosť SES Astra sa uskutočnila v decembri minulého roku, kedy bola na orbit vypustená družica AMC - 18. Ďalšie vypustenie satelitu pre túto spoločnosť je naplánované na budúci rok a satelit bude niesť názov AMC -21.
Astra 1L je plne integrovaná do aerodynamického krytu nosnej rakety Ariane 5 ECA. Ide o satelit typu A2100 AX vyrobený americkou firmou Lockheed Martin Commercial Space Systems (LMCSS). Na palube satelitu sa nachádza 29 transpondérov pracujúcich v Ku-pásme (10,7 až 12,75 GHz) so šírkou pásma 33 a 26 MHz a dva trasnpondéry pracujúce v Ka-pásme (18,3 až 18,8 GHz) so šírkou pásma 500 MHz. Astra 1L dosahuje hmotnosť 4500 kg a jeho plánovaná životnosť je 15 rokov.
Cieľová pozícia satelitu je 19,2° východne, na ktorú bude umiestnený o niekoľko týždňov a do komerčnej prevádzky prejde po rozsiahlych testoch začiatkom júla 2007. Vďaka novému satelitu bude presunutý satelit ASTRA 2C z pozície 19,2° východne na 28,2° východne a uspokojí tak vysoké kapacitné požiadavky na trhoch Veľkej Británie a Írska. Rovnako sa zvýši pokrytie systému Astra od Kanárskych ostrovoch na západe až po hranicu Ruska na východe. Posilní sa aj systém zálohovania orbitálnych pozícií v rámci SES ASTRA.
�Sme veľmi pyšní a spokojní, že štart satelitu ASTRA 1L bol úspešný", vyhlásil Ferdinand Kayser, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti SES ASTRA. Satelitný systém ASTRA predstavuje popredný DTH satelitný systém v Európe. Poskytuje svoje služby miliónom domácností, ktoré využívajú, či už príjem DTH alebo kábelové vysielanie. V súčasnosti má ASTRA 12 satelitov, ktoré prenášají 1864 analógových a digitálnych televíznych a rozhlasových kanálov. SES ASTRA taktiež poskytuje multimediálne, internetové a telekomunikačné služby na satelitnej báze pre firmy, vlády a ich činnosť. Na svojich satelitoch má dnes k dispozícii 26 HDTV programov. ASTRA sa kvôli tomu stala najvýznamnejšou vysielacou platformou HDTV v Európe. Hlavné orbitálne pozície ASTRA sú 19,2° východne, 23,5° východne a 28,2° východne.

GALAXY 17
Päť minút po odčlenení satelitu Astra 1L sa z rakety odčlenil aj druhý zo spomínaných satelitov Galaxy 17. Tento satelit dosahuje váhu 4100 kg a bol skonštruovaný spoločnosťou Alcatel Alenia Space pre americkú spoločnosť Intelsat.
Intelsat je globálnym poskytovateľom komunikácií, ktorý ponúka flexibilné a bezpečné služby zákazníkom vo viac ako 220 krajinách a oblastiach. Intelsat si vedúcu pozíciu udržiava už viac ako 40 rokov, a to distribúciou videa, zvuku a dát pre televízie a iných poskytovateľov služieb, vlády a vojenské organizácie, veľké spoločnosti, telekomunikačných operátorov a poskytovateľov internetových služieb. Dosah, sila a expanzívne riešenia Intelsatu dokážu doručiť informácie spoľahlivo do každého kúta zemegule.
Založenie spolupráce medzi Arianespace a Intelsat sa datuje od roku 1983. Viac ako 60% satelitov spoločnosti Intelsat je vypustených práve spoločnosťou Arianespace, Galaxy 17 je už v poradí štyridsiatym piatym úspešne vyneseným satelitom.
"Galaxy 17 bude umiestnený v najžiadanejšej oblasti obežnej dráhy nad Spojenými štátmi", uviedol viceprezident Intelsatu Kenneth Lee. Tento telekomunikačný satelit bude o niekoľko týždňov umiestnený na pozíciu 91° WEST a pričlení sa tak k ďalším pätnástim satelitom, ktoré slúžia k pokrytiu Severnej Ameriky a Karibiku. Satelit bude poskytovať televízne a telefonické služby. Galaxy 17 má kapacitu 24 transpondérov v Ku pásme (10,7 až 12,75 GHz) a 24 transpondérov v C pásme (3,4 až 4,2 GHz). Predpokladaná životnosť satelitu je 15 rokov.

Z obežnej prechodovej dráhy budú družice navedené na geostacionárnu dráhu vo výške okolo 36 000 kilometrov. Na tejto dráhe je obežná doba presne 24 hodín, teda toľko, koľko je doba otočenia sa Zeme okolo vlastnej osi. V praxi to znamená, že družica akoby "visela" nad jedným miestom na Zemi. Najbližšia misia Arianespace sa uskutoční o pár týždňov. Pôjde o vypustenie rakety Soyuz z kozmodrómu v meste Baikonur.