Home · Články · Fórum · Luterán Blog July 07 2020 21:03:16
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

DIGI TV ZLIKVIDUJE " EMU 2008 " !


Na nemenovanom zahraničnom fóre o satelitnej televízii sa jeden z účastníkov, vraj v zastúpení hackerov, vystatoval, že prevádzkovatelia platených televízií nemajú žiadnu šancu na trvalé kódovanie svojich služieb, nakoľko "lámači kódov" disponujú čoraz modernejšími prostriedkami na ich dešifrovanie.
Pravdu z pohľadu reality nie je samozrejme možné takto jednoznačne definovať. Než sa dostaneme k DIGI TV v názve článku, povedzme si v skratke, ako to celé s kódovaním v praxi vyzeralo na začiatku.
Keď v roku 1976 začalo HBO distribuovať svoj signál do káblových rozvodov, bariérou nelegálneho príjmu boli technické obmedzenia v podobe obrovských parabol a neuveriteľne drahých prijímačov, ktoré boli určené iba firmám. Prvým a skutočným hackerom bol chlapík menom Howard,ktorý si v garáži zmajstroval vlastnú satelitnú súpravu. Traduje sa, že keď Howard následne poslal 100 USD HBO, tí mu ich vrátili s odôvodnením, že nie je možné, aby osoba mohla individuálne sledovať programy cez satelit. Howard nelenil a s partnerom Taggartom si založil firmu Chaparral, ktorá začala vyrábať súpravy pre individuálny satelitný príjem. Záujem o prvé súpravy za 10 000 a viac dolárov bol na tú dobu neobyčajný a v ďalších rokoch rástol takým tempom, že ceny súprav mohli postupne klesať . V roku 1985 sa dostali na hranicu 3000 USD a záujem o súpravy nielenže prevyšoval výrobné kapacity, novým fenoménom bolo to, že státisíce abonentov káblových televízií si kupovalo súpravy a odhlasovalo príjem cez kábel. Prevádzkovatelia kábloviek si v roku 1984 do Kongresu úspešne podali žiadosť o kódovanie signálu a tak sa začal nekonečný boj nazývaný hra "mačky s myšou".
Prvé kódovacie systémy boli založené na jednoduchých princípoch ako je prekladanie riadkov a pod. V praxi to znamenalo slabinu v tom, že po získaní "čiernej krabičky" bolo možné "pirátmi" jej jednoduché okopírovanie. Vyššia úroveň dekódovania nastala používaním dekódovacích kariet. Tu už popri "železe" vstúpil do hry aj softvérový faktor, ktorý bol omnoho pružnejší a tiež lacnejší z hľadiska jeho obnovy. Piráti, či ak chcete, hackeri, tiež nelenili a na každý nový dekódovací systém odpovedali jeho likvidáciou. Kábloví a satelitní operátori sa samozrejme bránili hľadaním represívnych opatrení, ktoré by takéto aktivity pirátov zlikvidovali. To sa podarilo čiastočne u zopár jednotlivcov, ktorí zjavne porušili zákon nelegálnym predajom klonovaných kartičiek vo väčšom množstve. Posledná etapa súboja hackerov a operátorov sa dostala do akéhosi prazvláštne kuriózneho stavu. Lamači kódov prostredníctvom internetu vyhadzujú do éteru kadejaké kľúče len tak, zadarmo, na čo reagujú milióny vyznavačov novodobého hobby zvaného EMU. Emulácia vo svojej podstate nahrádza samotnú kartu a umožňuje pomocou satelitného prijímača náhľad na programy, ktoré sú zakódované. Takýto systém sledovania programov by však bežnému užívateľovi priniesol viac starostí ako radosti. Prevádzkovateľ totiž jednoduchou zmenou kódu okamžite vyradí neplatiacich divákov z hry.
Niekedy to vyzerá tak, akoby lámači kódov mali dohodnuté dva bočné džoby. Jeden vo forme dohadzovačov abonentov, druhý ako kšeft pre tvorcov nového drahšieho kódovacieho systému. Keď už počet abonentov narastie do kriticky plusového stavu, systém si zmenu vyžaduje sám osebe. Popri samotnom spôsobe dekódovania vyjadreného v názvosloví t.j. Viaccess, Cryptoworks, Nagravision a pod. je veľmi dôležité ako dobre je prepracovaný systém samotnej aktivácie abonentov v náväznosti na bezproblémovú prevádzku. Ten, kto chce byť úspešný prevádzkovateľ PAY TV musí splniť okrem vhodného kódovacieho systému tri hlavné kritériá. Skladba programov musí byť atraktívna, cena musí byť primeraná a služba musí dať zákazníkovi pocit výnimočnosti.
Aby som nezabudol, DIGI TV podľa dobre informovaných zdrojov, začne vo februári 2008 celoplošnú výmenu kariet v šiestich krajinách svojho pôsobenia. Ukončenie akcie je plánované na máj 2008. Celé je to vraj vyvolané tým, že Nagra2 nezabránila nahliadnúť do kuchyne DIGI TV a to by mala dokázať Nagra3. Popritom nie je žiadnym tajomstvom skutočnosť, že čakacia doba na inštaláciu zariadení typu duál je cca 8 týždňov kvôli obrovskému záujmu. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať vývoj tohoto fenoménu po nasadení Nagra3. Dá sa totiž ľahko odhadnúť, že čakacie doby stúpnu cca na 12 týždňov a to všetko len vďaka tým "prekliatym hackerom" ?!
Luteran , December 23 2007 19:45:31 10 Komentáre · 39918 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

Citron , December 25 2007 00:32:54
Zaujímavý článoček - ako to bolo, je a bude. Ale nadá mi napísať môj pohľad na túto problematiku. Sky Star II vlastním skoro odvedy ako sa u nás začala predávať, Ferguson o niečo neskôr (keď ma vytočila káblovka cenou) a keď si zaspomínam, koľko času som strávil "obsluhou a ladením" v pomere k bežnému užívaniu tak to je cca asi 100 : 1, ale i tak tvrdím, že nič lepšie ako SS 2 som v PC nemal a nemám. Karta ma posunula o nejakú tú triedu vyššie, z bežného užívateľa PC som sa stal expert amatér (neživím sa PC) a naučil som sa všetko okolo PC a videa, čo sa len dalo a bolo potrebné a tiež slušne vyhľadávať na webe. No za tie roky som videl cez SS2 a PC možno 30 filmov s titulkami (IGI) a u Fergusonu u nás pravidelne beží akurát tak Baby TV :-)). Digi som na ňom sprevádzkoval hneď, ako to bolo možné, ale okrem Minimaxu sa to u nás jaksi neujalo, možno asi dva, či trikrát som si pozrel nejaký starší český film na Filmboxe. A keď príde N3, tak čo už, technika pokročila, dopracoval som sa k vysokorýchlostnému pripojeniu k internetu, zaplatil som si prémiový prístup k rapidshare a z fór, ktorých je množstvo mám taký veľký výber filmov a seriálov v obstojnej kvalite a vtedy kedy chcem, že satelitný príjem sa môže skryť. A rôzne dokumentárne stanice, či rôzne regionálne, kto kedy pozeral, akurát tak možno PPV (Taquilla či Multivision...). Konečne už neriešim, kde a kedy sa film vysiela, ako ho nahrať, zostrihať, kde zohnať titulky a zosinchronizovať ich s filmom, upraviť výsledné video a urobiť autorizáciu v nejakom programe...niekedy som na jednom filme pracoval aj 5 hodín a to nerátam čas nahrávania atp. Jednoducho sosnem nejaký mne zaujímavý DivX, napálim na RW či R a pozerám, a večšinou s dabingom. Toť vsjo, tam ja vidím moju budúcnosť. Bye!
Citron , December 25 2007 00:37:53
:-)) už mám Grindhouse Planet Terror, Dead Proof, Reservoir Dogs, Jackie Brown, Pulp Fiction, Kill Bill 1 & 2 a trebárs Nightmare či Maniac Cop...BYe!
rudozm , December 25 2007 22:48:19
to mas dobre citron... a ked vravis ze uz si taky macher na kompjutery, mozno by nebolo zle keby si zacal aj nejaky biznis robit s tym, ci nie? vsak dnes sa taki ludia cenia...
mrtvak76 , December 25 2007 22:53:57
janomancer---- suhlas citron----treba zacat dajake veci napriklad aj na webe ved by si mohol rychlo byt aj bohaty aj uznavany vsak sa aj vyznas aj mas moznosti
lion595 , December 25 2007 23:08:59
Nerád ruším diskusiu vianočnú ale téma nebola o citrónovi,ved píše, že sa neživí PC.
rudozm , December 25 2007 23:12:04
ved som mu len chcel povedat svoj nazor, ze ked zmakol vsetky tie veci okolo softov a lamania kodov a co ja viem, ze by to mohol vyuzit
Peter_L , December 28 2007 09:38:44
Add. Nagra 3je obdoba ochrany obsahu vysielania a kedze sa jedna osoftwérovú zmenu ochrany, je len otazkou casu, kedy bude prelomena. By the way: skuste si dať do vyhľadávača "Nagra 3" Prvý odkaz ma názov Nagra 3 prelomena. Myslím si, že všetko je len otázkou času pár programátorov, ktorý sa s tým vedia pohrať. Jednoducho povedané Všetko čo človek vymyslí, iný vymyslí ešte lepšie. Takže nejaké úvahy o konci satelitného pirátstva neprichádzajú do úvahy!!!!
miner , January 27 2008 14:05:35
No ja len toľko že dnes naozaj zoženieš najnovší film z netu za pár minút.Začínal som zo satelitamy aj ja v roku 89.Postupne som začínal rozkódovávať programy pre svoju potrebu.Stálo ma to čas a peniaze ale aspoň som si niečo dokázal a naučil sa to.Dnes už na to nemám čas ostatne tie programy sú už aj tak pre mňa nezáživné a nezaujímavé. A NAGRA3 ? Hmm zachvíľu to preprogramujú aj " - nácťročný" Nič nie je dokonalé. Vždy sa nájdu ľudia čo chcú skoro všetko zadara.A na Slovensku? No proste je to tak. Učebnicové príklady ako sa naučiť kradnúť dávajú skoro v priamom prenose z parlamentu. A ak sa dačo naučíme od naších čiernoobčanov kľudne môžme pozerať ich C..Gi TV naďalej aj v novej platforme Nagra3. A propo čo vlastne také zázračné vysiela tá C.GI TV?
Stevko7738 , December 08 2008 13:09:05
Dakujem takzvane lamacov kodov ze su....aspon mi mozeme sledovat a ksefty idu a apropo ktomu lamaniu nagra2 bola zlomena len vdaka NDS lebo ta zaplatila hackera a dodala technologiu...lebo kudelski zacina byt gigant na trhu kodovania....
a da c.gi tv vysiela vsetko.upc zacina byt na smiech oproti ponuke digi tv smiley
Stevko7738 , December 08 2008 13:16:47
digi z znicit emu?? hahahahahaha neporadia si tvrdia ze kontroluju vacsinu for na nete ale pravda je taka ze akurat mozu len divat oco prichadzaju lebo legislativa v niektorych statov e.u je velmi naklonena k studovaniu kodovania...
a ta banda rumunov moze akurat prekodovat na nagra3 ale na to ich uz nestat smiley
priklad bola vojna medzi NDS VS NAGRA
nds zaplatilo ludi aby odstranit kudelskeho z premiere a to aj vyhrali lebo ma zmluvu uz len do2012 a potom premiere bude kodovane len v nds
a co sa stalo ked premiere preslo do nagra3 niekto cirou nahodou otvoril NDS...
vojna ako vojna hlavne ze nam je dobre
a teraz vysiel pred nedavnom celkom zazracny modul abracadabra

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 2
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás